P1: Com es fabrica la canonada soldada Incoloy Alloy 800 i quines especificacions regeixen la seva producció?
A:La canonada Incoloy 800 soldada es fa formant una-placa plana d'aliatge de níquel enrotllat en una forma cilíndrica i soldant la costura longitudinal. Entendre el procés de fabricació i les especificacions aplicables és essencial per a una correcta especificació i garantia de qualitat.
Procés de fabricació: canonada soldada longitudinal:
| Pas | Descripció del procés | Punt de Control de Qualitat |
|---|---|---|
| 1. Preparació de tires | La bobina Incoloy 800 (ASTM B409) es talla a una amplada precisa | Estat de la vora (lliure de rebava-, suau) |
| 2. Formació | La formació contínua de bobines o en U-/O- premeu la tira de forma en un tub obert | Buit uniforme a la costura |
| 3. Soldadura | Gas inert de tungstè (TIG/GTAW) o soldadura per arc de plasma (PAW): normalment autògena (sense metall d'aportació) | Penetració de soldadura, sense oxidació |
| 4. Condicionament de cordons de soldadura | Es pot treure el cordó de soldadura intern i extern (tall descremat) o deixar-lo-soldat | Transició suau per al flux de fluids |
| 5. Tractament tèrmic | Recuit de solució completa (980-1050 graus) en atmosfera controlada o buit | Recristal·lització, alleujament de l'estrès |
| 6. Talla i redreçament | Encolat en fred (embutició sobre mandril o encunyació) fins al DO final i la rodonesa | Precisió dimensional |
| 7. Assajos no destructius | 100% corrent de Foucault (ET) o ultrasònic (UT) de la soldadura | Detectar manca de fusió, porositat, esquerdes |
| 8. Assajos hidrostàtics | Prova de pressió cada longitud de canonada | Integritat de fuites |
Especificacions clau per a la canonada soldada Incoloy 800:
| Especificació | Àmbit | Mides típiques | Requisit d'assaig de soldadura |
|---|---|---|---|
| ASTM B705 | Tub soldat (UNS N08800, N08810, N08811) | Fins a 24 "NPS | 100% ET o UT més hidrostàtic |
| ASTM B710 | Tub soldat per a servei d'-alta temperatura | Fins a 12 "NPS | 100% UT de soldadura, més punt radiogràfic |
| ASTM B675 | Tub soldat per a intercanviadors de calor (diàmetres similars però més petits) | 1/2" a 3" OD | 100% ET, hidrostàtic |
ASTM B705 és l'especificació principal per a la canonada soldada Incoloy 800.Cobreix:
Formes de producte:Tub soldat longitudinalment (no soldat en espiral)
Aliatges:UNS N08800 (800), N08810 (800H), N08811 (800HT)
Mides:1/8" NPS a 24" NPS (mida nominal de canonada)
Gruix de la paret:Programació del 5 al 80 (i personalitzat)
Tractament tèrmic:Solució recuita després de la soldadura (obligatori)
Prova:Examen 100% de corrent de Foucault o ultrasònic de la soldadura; prova hidrostàtica
Per què el recuit de la solució després de la soldadura és obligatori:
Durant la soldadura, la-zona afectada per la calor (HAZ) adjacent a la soldadura arriba a temperatures que poden provocar:
Precipitació de carbur de crom(sensibilització) en el rang 550-750 graus
Tensió residual de traccióde la contracció tèrmica
Recuit de solució després de la soldadura:
Redissol els carburs de crom, restaurant la resistència a la corrosió
Alleuja les tensions residuals, reduint el risc de SCC
Recristal·litza el metall de soldadura i HAZ, millorant la ductilitat
Soldat i sense soldadura - Comparació de fabricació:
| Paràmetre | Tub soldat (ASTM B705) | Tub sense soldadura (ASTM B407) |
|---|---|---|
| Forma inicial | Tira/placa plana (ASTM B409) | Billet sòlid |
| Mida màxima | Fins a 24 "NPS | Fins a 12" NPS (típic) |
| Mur mínim | 0,5 mm (0,020") | 1,2 mm (0,049") típic |
| Longitud | Bobina contínua després talla | Limitat per extrusió/dibuix |
| Cost (relatiu) | 0,6-0,8x sense costures | 1,0x (línia de base) |
| Costura de soldadura | Present (longitudinal) | Cap |
| Temps de lliurament | Més curt (6-12 setmanes) | Més llarg (10-16 setmanes) |
Especificació correcta de la canonada soldada:
Una especificació completa per a la canonada Incoloy 800 soldada hauria d'incloure:
Tub soldat, Incoloy 800 (UNS N08800), ASTM B705, 6 "NPS, Schedule 40S, recuit amb solució, costura de soldadura 100% provada per ultrasons segons ASTM E213, prova hidrostàtica a 1,5x pressió de disseny. Informes d'assaig de molí segons EN 10204 Tipus d'identificació traçable 3.
Limitacions de la canonada soldada (quan no s'ha d'especificar):
| Limitació | Raó | Alternativa |
|---|---|---|
| Servei d'hidrogen{0}}alta pressió | L'hidrogen es concentra a la soldadura | Tub sense costures |
| Cyclic high-temperature (>600 graus) | La fatiga tèrmica pot trencar la soldadura | Sense costures o 800H sense costures |
| Relacionats amb la seguretat nuclear- | ASME III generalment requereix sense costures | Tub sense costures |
| Diàmetres molt petits (<1/2" NPS) | Difícil de soldar econòmicament | Tub sense soldadura (ASTM B163) |
| Corrosió extrema (per exemple, àcids concentrats calents) | Atac preferent a la soldadura HAZ | Aliatge sense costures o{0}alt{0}}soldat amb farciment coincident |
Resum:ASTM B705 és l'especificació reguladora per a la canonada soldada Incoloy Alloy 800. El material comença com una cinta plana (ASTM B409), es forma en rotllo-i es solda, i després es recuit amb solució per restaurar la resistència a la corrosió. La canonada soldada ofereix avantatges de cost i mida respecte a les aplicacions sense soldadura per a aplicacions no-crítiques, de pressió-moderada i de temperatura-moderada, però requereix un examen 100% no destructiu de la costura de soldadura.
P2: Quins són els avantatges i limitacions d'utilitzar la canonada soldada Incoloy 800 en comparació amb la canonada sense soldadura per a aplicacions industrials?
A:L'elecció entre la canonada Incoloy 800 soldada i sense soldadura implica intercanvis-entre cost, disponibilitat, precisió dimensional i tolerància al risc. Entendre aquests factors permet als enginyers seleccionar el producte adequat per a cada aplicació.
Avantatges de la canonada soldada sobre la sense soldadura:
| Avantatge | Explicació | Benefici |
|---|---|---|
| Menor cost | El material de partida (tira) és menys car que el billet; menys passos de processament | Reducció de costos del 20-40%. |
| Diàmetres més grans | Limitat sense costures a ~ 12 "NPS; soldat fins a 24" NPS (o més gran en comanda especial) | Habilita sistemes de gran-diàmetre |
| Parets més primes | Paret mínima sense costures ~ 1,2 mm; soldat pot ser de 0,5 mm | Reducció de pes, menor cost |
| Longituds més llargues | Soldat a partir de bobina pot produir longituds contínues; sense costures limitat per extrusió | Menys soldadures de camp |
| Toleràncies dimensionals més estrictes | El dimensionament en fred després de la soldadura produeix un DO i una rodonesa consistents | Encaix millor en suports de canonades i brides |
| Temps de lliurament més curts | L'estoc de tira més disponible que el billet; producció més ràpida | Finalització més ràpida del projecte |
Limitacions i riscos de la canonada soldada:
| Limitació | Risc | Mitigació |
|---|---|---|
| Costura de soldadura com a lloc d'inici de falla | Esquerdes per fatiga, SCC o ruptura per fluïdesa a la soldadura | Especifiqueu el recuit post-solució de soldadura, 100% NDE |
| Sensibilització (si es tracta de manera incorrecta) | Corrosió intergranular en servei corrosiu | Requereix un recuit de solució, prova segons ASTM G28 |
| Retall de soldadura o desajust | Concentració d'estrès, alteració del flux | Especifiqueu el condicionament del cordó de soldadura (suau) |
| Menor força de fluència | El metall de soldadura i la HAZ tenen una estructura de gra més gruixut que el metall base | For >650 graus, considereu sense costures o 800H sense costures |
| No es permet en alguns codis | La secció III (nuclear) d'ASME restringeix la canonada soldada per a determinats serveis | Utilitzeu sense costures per a nuclears |
| Potencial de manca de fusió o porositat | Fuga o esclata sota pressió | 100% UT o ET obligatori |
Guia de selecció-basada en aplicacions:
| Aplicació | Tub soldat (B705) | Pipa sense costures (B407) | Justificació |
|---|---|---|---|
| canonades de procés químic,<300°C, moderate pressure | Preferent | Acceptable però costós | Soldat és rendible- |
| Tubs de procés químic, 300-600 graus | Acceptable amb recuit en solució | Preferit per crític | La fluïdesa a la soldadura és un risc |
| Tubs intercanviadors de calor | Rar (utilitza tub soldat B675) | Estàndard (B163) | Toleràncies més estrictes, sense soldadura a la làmina de tubs |
| High-pressure gas (>50 bar) | Acceptable amb 100% UT | Preferent | La costura de soldadura és una preocupació |
| Gas àcid (H₂S, NACE) | Acceptable si es controla la duresa | Preferent | Sense soldadura per fallar |
| Hydrogen service (>200°C, >50 bar) | No recomanat | Preferent | Fragilització per hidrogen a la soldadura |
| Large-diameter (>Conducte de 12 ", baixa pressió | Preferent | No disponible | Només es pot subministrar soldadura |
| Relacionats amb la seguretat nuclear- | No es permet | Obligatori | Restricció de codi |
| Farmacèutica/ultra{0}}neta | Aceptable amb un taló interior llis | Preferent | Més fàcil de netejar sense costures |
Comparació de costos (típic, 4" NPS Sch 40S, 6 m de longitud):
| Producte | Cost relatiu ({0}} sense problemes) | Temps d'execució | MOQ típic |
|---|---|---|---|
| Sense costures (ASTM B407) | 1.00 | 12-16 setmanes | 500 kg |
| Soldat, recuit en solució (ASTM B705) | 0.70-0.80 | 8-12 setmanes | 1000 kg |
| Soldat, com-soldat (sense recuit, no segons les especificacions) | 0.50-0.60 | 4-6 setmanes | No recomanat |
La trampa "Com-soldat":Alguns proveïdors ofereixen la canonada soldada Incoloy 800 que ténos'ha recuit amb solució després de la soldadura. Aquest material no compleix amb ASTM B705 i té:
HAZ sensibilitzada (precipitació de carbur)
Elevades tensions residuals
Resistència a la corrosió reduïda
Menor ductilitat
No accepteu mai com a canonada-soldada Incoloy 800 per a serveis corrosius o d'alta-temperatura.
Matriu de decisions-basades en risc:
| Conseqüència del fracàs | Pressió | Temperatura | Corrosivitat | Pipa recomanada |
|---|---|---|---|---|
| Baix (goteig, reparació fàcil) | Baixa | Baixa | Baixa | Soldat (B705) |
| Moderat (fuites, temps d'inactivitat) | Moderat | Moderat | Moderat | Soldat amb NDE complet |
| Alt (seguretat, gran llançament) | Alt | Alt | Alt | Sense costures (B407) |
| Extrem (tòxic, inflamable, 人命) | Qualsevol | Qualsevol | Qualsevol | Només sense costures |
Resum:La canonada soldada Incoloy 800 (ASTM B705) ofereix avantatges importants de cost i mida respecte a les aplicacions de servei-moderades sense costures. És adequat per a la majoria de canonades de processos químics per sota dels 600 graus, sempre que es recobri una solució després de la soldadura i es realitzi un 100% d'EQ a la costura de soldadura. Per al servei d'alta-pressió, alta-temperatura, hidrogen o nuclear, la canonada sense fissures segueix sent l'opció preferida i sovint obligatòria.
P3: Quins requisits de control de qualitat i proves no destructives (NDE) s'apliquen a la canonada soldada Incoloy 800 sota ASTM B705?
A:El control de qualitat de la canonada Incoloy 800 soldada se centra en la integritat de la costura de soldadura longitudinal, ja que aquest és el punt feble potencial en comparació amb la construcció sense costures. ASTM B705 especifica els requisits obligatoris i opcionals de NDE.
Requisits obligatoris de control de qualitat (ASTM B705):
| Prova/Inspecció | Freqüència | Estàndard | Acceptació |
|---|---|---|---|
| Anàlisi química | Per calor | ASTM E1476 (o similar) | Segons els límits UNS N08800 |
| Assaig de tracció (metall base) | Per calor (longitudinal) | ASTM E8/E8M | Major o igual a 450 MPa UTS, Superior o igual a 170 MPa YS, Major o igual a 30% de llarg |
| Prova de tracció (costura de soldadura) | Per calor (transversal) | ASTM E8/E8M | Superior o igual a 450 MPa UTS (pot fallar en el metall base) |
| Prova de flexió guiada (soldadura) | Per calor (cara i arrel) | ASTM E190 | Sense esquerdes després de la flexió de 180 graus |
| Prova d'aplanament | Per lot | ASTM B705 | Sense esquerdes quan s'aplana a 2/3 DE |
| Prova hidrostàtica | Cada tub | ASTM B705 | Pressió de disseny 1,5x, sense fuites |
| Marcatge | Cada tub | ASTM B705 | Número de calor, mida, programació, UNS, ASTM |
Assajos no destructius (NDE) - Examen de soldadura:
L'ASTM B705 requereixExamen 100% no destructiu de la soldaduramitjançant un dels mètodes següents:
| Mètode NDE | Estàndard | Defectes detectables | Acceptació |
|---|---|---|---|
| Corrent de Foucault (ET) | ASTM E309 | Defectes superficials i prop{0}}de la superfície (manca de fusió, esquerdes, porositat) | No hi ha cap indicació que superi l'osca de referència (normalment el 5% de la paret) |
| Ultrasons (UT) | ASTM E213 | Defectes volumètrics (manca de fusió, inclusions, esquerdes a la paret) | No indication >Reflector equivalent a 1,2 mm |
| Radiografia (RT) | ASTM E94 | Defectes volumètrics (més lents, més cars) | Sense esquerdes, manca de fusió o porositat agrupada |
Nota pràctica:La majoria dels fabricants utilitzenETper a diàmetres més petits (<6") and UT for larger diameters (>6") o parets més gruixudes.
NDE suplementària (especifiqueu quan sigui necessari):
| Requisit | Estàndard | Quan especificar | Acceptació típica |
|---|---|---|---|
| UT complet (100% del volum de la canonada) | ASTM E213 | Servei d'alta-pressió, hidrogen o àcid | No indications >1,2 mm |
| Radiografia de la soldadura (punt) | ASTM E94 | Estampació de codi (ASME) | Sense esquerdes, porositat<1 mm |
| Colorant penetrant (PT) de la costura de soldadura | ASTM E165 | Detecció visual d'esquerdes superficials | Sense indicacions lineals |
| Travessia de duresa a través de la soldadura | ASTM E18 | Gas agre (NACE) | Soldadura, HAZ, metall base tots Menys o igual a 35 HRC |
| Mesura de ferrita (metall de soldadura) | ASTM E562 | Verificació de la resistència a la corrosió | Normalment 3-8 FN (número de ferrita) |
Prova de flexió de soldadura - Detall:
La prova de flexió guiada és destructiva (en una peça de mostra) però crítica per a la verificació de la qualitat de la soldadura:
| Paràmetre | Requisit |
|---|---|
| Mostra | Tira transversal a través de la soldadura |
| Radi de curvatura | 4x gruix de la mostra |
| Angle de flexió | 180 graus |
| Diàmetre del mandril | Gruix de la mostra × 4 |
| Acceptació | No cracks or openings >3 mm en soldadura o HAZ |
Verificació del tractament tèrmic:
ASTM B705 requereix que la canonada estigui soldadasolució recuita després de la soldadura. La verificació inclou:
Registre de tractament tèrmic: Time-temperature chart showing soak at 980-1050°C, rapid cool (water quench for walls >5 mm, aire fresc per a més prim)
Comprovació de duresa:Hauria de ser inferior o igual a 95 HRB (típic 75-90)
Opcional: prova de corrosió intergranular:ASTM G28 Mètode A: taxa de corrosió<12 mm/year confirms proper anneal
Requisits de traçabilitat:
Cada llargada de canonada ha d'estar marcada amb:
Nom o marca comercial del fabricant
ASTM B705 (o ASME SB705)
UNS N08800 (o N08810/N08811)
Número de calor (traçable a MTR)
Mida (NPS i horari)
Longitud (si es talla a la longitud)
El marcatge ha de ser permanent (-segell de baixa tensió o raig de tinta-) i llegible.
Definició de lot típica (per a la freqüència de prova):
| Producte | Definició de lot |
|---|---|
| Tub sense costures | Mateixa calor, mateixa mida, mateix tractament tèrmic |
| Tub soldat | Mateixa calor de cinta, mateix lot de soldadura (soldadura contínua), mateix tractament tèrmic |
Llista de verificació d'inspecció del comprador per a canonades soldades:
| Item | Verificar |
|---|---|
| MTR mostra els resultats de les proves de tracció i flexió de la soldadura | Sí / No |
| MTR indica "solució recuita després de la soldadura" amb la temperatura | Sí / No |
| S'especifiquen mètodes de NDE i criteris d'acceptació | Sí / No |
| Cada tub marcat amb un número de calor | Sí / No |
| Pressió de prova hidrostàtica i durada en MTR | Sí / No |
| Per al servei àcid: travessa de duresa a través de la soldadura | Sí / No |
Problemes de qualitat habituals a la canonada soldada:
| Problema | Causa | Mètode de detecció | Prevenció |
|---|---|---|---|
| Falta de fusió | Energia de soldadura insuficient | UT o RT | Optimitzar els paràmetres de soldadura |
| Porositat | Contaminació (oli, humitat) | RT o ET | Neteja les vores de les tires, blindatge adequat |
| Sotada | Velocitat o corrent de soldadura excessiva | Visual o PT | Ajustar els paràmetres |
| Sensibilització (precipitació de carbur) | Sense recuit post-soldadura ni refredament lent | Prova ASTM G28 | Recuit de solució del mandat |
| Desajustament de soldadura (alt-baix) | Mala alineació de la franja | Visual, UT | Millor eines |
Resum:L'ASTM B705 exigeix el 100% d'NDE de la costura de soldadura (ET o UT), les proves de flexió guiades i el recuit post-solució de soldadura. Per al servei crític, els compradors haurien d'especificar NDE suplementari (UT complet, RT, PT, travessa de duresa). Un control de qualitat adequat garanteix que la costura de soldadura tingui un rendiment comparable al del metall base en la majoria de les aplicacions de servei-moderades.
P4: En quines aplicacions industrials s'utilitza més la canonada soldada Incoloy 800 i on no es recomana?
A:La canonada soldada Incoloy 800 (ASTM B705) serveix a una àmplia gamma d'indústries on es requereix una resistència a la corrosió i una resistència moderada a altes -temperaturas, però el cost de la canonada sense soldadura no està justificat.
Aplicacions habituals: on la canonada soldada sobresurt:
1. Tubs de procés químic (temperatura moderada)
| Servei | Temperatura | Per què soldat acceptable |
|---|---|---|
| Línies de transferència química orgànica | 100-300 graus | No-corrosiu o lleugerament corrosiu; costura de soldadura no atacada |
| Línies càustiques calentes (NaOH) | 80-150 graus | Bona resistència general a la corrosió; baix risc d'atac de soldadura |
| Processament d'àcids grassos | 150-250 graus | Corrosió uniforme, no localitzada a la soldadura |
| Sistemes de recuperació de dissolvents | 100-200 graus | La costura de soldadura no és un lloc d'atac preferent |
2. Sistemes auxiliars de generació d'energia
| Component | Servei | Per què s'utilitza soldadura |
|---|---|---|
| Línies de drenatge de l'escalfador d'aigua d'alimentació | 150-250 graus | Pressió moderada, no-cíclica |
| Línies de retorn de condensats | 100-200 graus | Baix risc de fatiga tèrmica |
| Línies d'aire instrumental en zones calentes | Ambient-100 graus | Cap problema de corrosió |
| Tubs del sistema de mostreig (diàmetres més grans) | 300-500 graus | Servei intermitent, baix estrès |
3. Carcassa de l'intercanviador de calor i conductes de gran-diàmetre
| Aplicació | Interval de talles | Per què es prefereix soldar |
|---|---|---|
| Carcassa de l'intercanviador de calor (no tubs) | 12-24" de diàmetre | Seamless no disponible |
| Conducte de gas calent (forn a fregadora) | 12-36 "de diàmetre | Baixa pressió, gran mida |
| Conduccions d'escapament (gass de combustió corrosius) | 12-48 "de diàmetre | Paret prima, gran diàmetre,{0}}costa |
4. Farmacèutica i Processament d'Aliments
| Aplicació | Requisit | Per què soldat acceptable |
|---|---|---|
| Distribució de vapor pur (baixa pressió) | Neteja, resistència a la corrosió | Cordó de soldadura intern terra llis |
| Línies de subministrament CIP (neteja-al lloc-). | Resistència als productes químics de neteja | El recuit post-soldadura restaura la resistència a la corrosió |
| Bucles d'aigua de procés (WFI). | Sense contaminació | Superfície interna llisa |
5. Control de la contaminació atmosfèrica
| Aplicació | Medi ambient | Per què s'utilitza soldadura |
|---|---|---|
| Conductes de desulfuració de gasos de combustió (FGD). | SO₂ humit, clorurs, 80-150 graus | Grans diàmetres (24-48"), baixa pressió |
| Conductes d'entrada/sortida del fregador | Corrosiu però baix tensió | El cost prohibeix la continuïtat |
Aplicacions on NO es recomana la canonada soldada:
| Aplicació | Raó | Millor elecció |
|---|---|---|
| Tubs intercanviadors de calor | L'enrotllament de-a-tub a fulla de tub requereix sense costures; la soldadura pot filtrar | Tub sense soldadura (ASTM B163) |
| High-pressure hydrogen (>50 bar, >200 graus) | La fragilitat per hidrogen es concentra a la soldadura | Sense costures (ASTM B407) |
| Gas àcid (H₂S) amb alta pressió parcial | NACE MR0175 prefereix sense costures; problemes de duresa de la soldadura | Sense costures, duresa verificada |
| Cyclic high-temperature (>500 graus) | Esquerdes per fatiga tèrmica cordura de soldadura | 800H sense costures (N08810) |
| Relacionats amb la seguretat-nuclear (ASME III) | El codi generalment prohibeix les soldadures longitudinals | Només sense costures |
| High-pressure steam (>60 bar, >450 graus) | Risc de ruptura per fluïdesa a la soldadura | Sense costures o 800H sense costures |
| Cementació o sulfurització severa | Weld i HAZ van atacar preferentment | Seamless, o Inconel |
| Línies de gas semiconductors ultra-netes | El cordó de soldadura intern (fins i tot mòlt) atrapa partícules | Electropolit sense costures |
Exemple de cas - Conductes FGD (bona aplicació):
Situació:Conducte d'entrada d'absorció FGD de la central elèctrica de carbó-, 24" de diàmetre, 120 graus, SO₂ humit i clorurs
Seamless no disponibleen mida de 24" (màx. sense costures ~ 12")
Solució soldada B705:Paret de 6 mm, recuit en solució, 100% UT de costura de soldadura, terra interna llisa
Resultat:8+ anys de servei sense fallades-de soldadura
Exemple de cas: línia de reciclatge d'hidrogen (aplicació incorrecta):
Situació:Descàrrega del compressor de reciclatge d'hidrogen de la refineria, 60 bar, 350 graus, 95% H₂
S'utilitza canonada soldada(estalvi de costos)
Resultat:La costura de soldadura esquerdada després de 14 mesos (fragilització per hidrogen a la soldadura HAZ)
Lliçó:La continuïtat és obligatòria per a l'hidrogen{0}}alta pressió
Avaluació de riscos: quan s'ha d'utilitzar soldadura o sense soldadura:
| Factor de risc | Baix risc → Soldat acceptable | Risc alt → Necessitat perfecta |
|---|---|---|
| Pressió | <20 bar | >50 bar |
| Temperatura | <400°C | >600 graus |
| Funcionament cíclic | Estat estacionari | Engegada/apagada freqüent |
| Pressió parcial d'hidrogen | <10 bar | >30 bar |
| H₂S (àcid) | <0.1 bar | >1 barra |
| Conseqüència de la fuita | Degoteig, fàcil reparació | Tòxic/inflamable, perill de seguretat |
Resum:La canonada soldada Incoloy 800 s'utilitza àmpliament en processos químics, auxiliars d'energia, control de la contaminació de l'aire i aplicacions farmacèutiques on les pressions són moderades, les temperatures són inferiors als 600 graus i la conseqüència d'una fuita de soldadura és manejable. No es recomana per a serveis d'hidrogen a-alta pressió, gas àcid a-alta pressió, alta-temperatura cíclica, nuclears o tubs d'intercanviador de calor. Els enginyers haurien de dur a terme una avaluació-basada en riscos en comptes de fer-ho sense problemes per a totes les aplicacions.
P5: Com es compara la canonada soldada Incoloy 800 (UNS N08800) amb la canonada soldada d'acer inoxidable 316L per al servei corrosiu d'alta -temperatura?
A:Els enginyers sovint comparen l'acer inoxidable Incoloy 800 amb 316L perquè tots dos són austenètics i estan disponibles com a canonada soldada. Tanmateix, el seu rendiment divergeix significativament a temperatures elevades i en ambients corrosius.
Comparació de materials: propietats base:
| Propietat | Incoloy 800 (UNS N08800) | Acer inoxidable 316L (UNS S31603) |
|---|---|---|
| Níquel (Ni) | 30-35% | 10-14% |
| Crom (Cr) | 19-23% | 16-18% |
| Molibdè (Mo) | Cap (o rastre) | 2-3% |
| Carboni | Menor o igual al 0,10% | Menor o igual al 0,03% |
| Estabilitat de l'austenita | Molt estable (Ni alt) | Metaestable (el treball s'endureix) |
| Permeabilitat magnètica | <1.02 | 1,0-1,1 (recuit) |
| Cost (tuba, soldat) | 2.0-2.5x 316L | Línia de base (1,0x) |
Comparació de rendiment a -alta temperatura:
| Temperatura | Incoloy 800 | 316L | Guanyador |
|---|---|---|---|
| Resistència a l'oxidació (continua) | 815 graus (1500 graus F) | 425 graus (800 graus F) | Incoloy 800 |
| Mecanisme d'oxidació | Forma Cr₂O₃ prim i adherent | Forma una escala rica en Fe-gruixuda i trencada | Incoloy 800 |
| Força de fluència a 550 graus | Bona (índex de fluència baixa) | Pobre (fluència ràpida) | Incoloy 800 |
| Resistència a la carburació | Bé | Pobre | Incoloy 800 |
| Resistència a la sulfuració | Moderat | Pobre | Incoloy 800 |
Comparació de resistència a la corrosió:
| Medi ambient | Incoloy 800 | 316L | Guanyador |
|---|---|---|---|
| Clorur SCC (calent, humit) | Immune (Ni >30%) | Susceptible | Incoloy 800 |
| Pitting (solucions de clorur) | PREN ~25 | PREN ~25 | Corbata |
| Àcid nítric | Excel·lent | Bé | Incoloy 800 |
| Àcid sulfúric (diluït,<50°C) | Moderat | Pobre | Incoloy 800 |
| Àcid fosfòric | Bé | Moderat | Incoloy 800 |
| Àcids orgànics | Excel·lent | Bé | Incoloy 800 |
| càustic (NaOH) | Bé | Pobre (SCC càustic) | Incoloy 800 |
| Aigua de mar (immersió total) | Risc de pitting | Risc de pitting | Corbata (ni bona) |
Consideracions de la costura de soldadura per als dos materials:
| Factor | Incoloy 800 Soldat | 316L Soldat |
|---|---|---|
| Risc de sensibilització | Baixa si es recuit adequadament; alt si no | Alt (recollida de carboni, fins i tot amb 316L) |
| Tractament tèrmic post-soldadura | Obligatori (recuit de solució) | Normalment no es requereix (però ajuda) |
| Ferrita de soldadura (per a la prevenció d'esquerdes) | Baixa ferrita (ric en Ni-); requereix cures | 5-10 FN (bona resistència a les esquerdes) |
| Metall d'aportació | ERNiCr-3 (Inconel 82) | 316L (a joc) |
Aplicació{0}}Recomanacions específiques:
Trieu la canonada soldada Incoloy 800 quan:
| Condició | Per què |
|---|---|
| Operating temperature >425 graus | 316L perd força i s'oxida |
| Clorurs presents en servei humit | Risc 316L SCC |
| Ambient carburant o reductor | 316L forma escala no-protectora |
| Llarga vida útil sense substitució | Incoloy 800 dura més a temperatura |
| Corrents de procés àcid (excepte el sulfúric fort) | Incoloy 800 més resistent |
Trieu la canonada soldada 316L quan:
| Condició | Per què |
|---|---|
| Temperatura<400°C | 316L és adequat i més barat |
| Sense clorurs (o molt baixos) | Sense risc de SCC |
| No-oxidant, no-carburant | 316L pel·lícula passiva estable |
| El cost és el motor principal | 2-2,5 vegades la diferència de cost |
| Preocupació per l'aigua de mar o l'alt{0}}clorur | Tampoc és bo; considereu 926 o superdúplex |
Dades de rendiment: oxidació (augment de pes després de 1000 hores):
| Temperatura | Incoloy 800 (mg/cm²) | 316 L (mg/cm²) |
|---|---|---|
| 500 graus | <1 | ~5 |
| 600 graus | ~3 | ~25 (escalades d'escala) |
| 700 graus | ~8 | >50 (inacceptable) |
| 800 graus | ~20 | No classificat (fallida) |
Dades de rendiment: desplaçament a 550 graus, tensió de 50 MPa:
| Material | Temps fins a l'1% de Creep | Temps de ruptura |
|---|---|---|
| Incoloy 800 (soldat, recuit) | ~5.000 hores | ~20.000 hores |
| 316L (soldat) | ~500 hores | ~2.000 hores |
Exemple de cas: línia aèria d'un reactor químic:
Servei:450 graus, clorurs (2-5 ppm), presents clorurs orgànics
Resultat de canonada soldada 316L:Fissures a la soldadura HAZ i SCC del metall base en un termini de 8 mesos
Resultat de la canonada soldada Incoloy 800 (B705):6 anys de servei, sense esquerdes, oxidació uniforme menor
Diferència de cost:Incoloy 800 era 2,2 x 316L, però va evitar dos reemplaçaments i el temps d'inactivitat de producció
Exemple de cas: conducte d'aire d'-alta temperatura (650 graus):
Servei:Aire escalfat, pressió atmosfèrica, 650 graus continus
Resultat 316L:L'escala es va esquerdar al cap de 3 mesos, el conducte es va aprimar de 3 mm a 1,5 mm
Resultat Incoloy 800:Després de 3 anys, conducte intacte amb escama fina adherida
Conclusió:Incoloy 800 es va pagar per si mateix en una vida útil prolongada
Taula de comparació resum:
| Factor | Incoloy 800 (B705) | 316L (soldat) |
|---|---|---|
| Temperatura màxima contínua | 815 graus | 425 graus |
| Resistència al clorur SCC | Excel·lent | Pobre |
| Cost (relatiu) | 2.0-2.5x | 1.0x |
| Integritat de la costura de soldadura (amb un recuit adequat) | Bé | Bé |
| Disponibilitat (grans diàmetres) | Bé (fins a 24") | Excel·lent (fins a 48"+) |
| Millor aplicació | 425-815 graus, clorurs, àcids | <400°C, clean, no chlorides |
Recomanació final:Per al servei per sobre de 425 graus, en ambients que contenen-clorur o en àcids (excepte àcids reductors forts), la canonada soldada Incoloy 800 (ASTM B705) ofereix un rendiment superior que justifica el seu cost més elevat. Per al servei de baixa-temperatura, net i sense-clorur, la canonada soldada de 316L segueix sent l'opció econòmica. Els enginyers haurien d'avaluar les exigències específiques de temperatura, corrosió i mecànica de cada aplicació en lloc de suposar que qualsevol dels materials és universalment superior.








