1. P: Quines són les distincions clau entre les barres d'aliatge de níquel Incoloy 800, 825, 901, 925 i 926 i com orienten aquestes distincions la selecció de material per a aplicacions rendibles?
A:La família Incoloy d'aliatges de níquel-ferro-crom representa una gamma versàtil de materials, cadascun dissenyat amb composicions específiques i mecanismes de reforç per abordar diferents entorns de servei. La comprensió d'aquestes distincions és fonamental per a una selecció adequada del material quan es busquen solucions rendibles-per a diverses aplicacions industrials.
Incoloy 800 (UNS N08800):Aquest aliatge es caracteritza pel seu alt contingut en níquel (30% a 35%) combinat amb un 19% a 23% de crom i equilibri de ferro. És un aliatge reforçat-solució-sòlida que ofereix una excel·lent resistència a l'oxidació, la carburació i la sulfuració a temperatures elevades. Incoloy 800 s'utilitza àmpliament en equips de tractament tèrmic, components de forns i aplicacions petroquímiques. L'aliatge manté una resistència útil fins a aproximadament 815 graus (1500 graus F). Per a aplicacions que requereixen una resistència a la fluència millorada, les variants Incoloy 800H (UNS N08810) i 800HT (UNS N08811) amb carboni, titani i alumini controlats estan disponibles.
Incoloy 825 (UNS N08825):Incoloy 825, que es pot endurir per precipitació, però que s'utilitza habitualment en condicions de recuit en solució,-, conté aproximadament un 38% a un 46% de níquel, un 19,5% a un 23,5% de crom, un 2,5% a un 3,5% de molibdè i addicions de coure i titani. Les addicions de molibdè i coure proporcionen una resistència excepcional als àcids reductors com l'àcid sulfúric i fosfòric. L'addició de titani estabilitza l'aliatge contra la corrosió intergranular. Incoloy 825 és l'opció preferida per a equips de processament químic, components de fons de petroli i gas i aplicacions marines on es requereix tant resistència a la corrosió com rendibilitat{13}}.
Incoloy 901 (UNS N09901):Un aliatge d'enduriment per precipitació-con aproximadament un 40% a un 45% de níquel, un 11% a un 14% de crom, un 5,0% a un 6,5% de molibdè i addicions de titani i alumini per a l'enfortiment gamma-prime ('). Incoloy 901 ofereix una alta resistència a temperatures elevades de fins a 760 graus (1400 graus F) amb una bona resistència a l'oxidació. S'utilitza habitualment en components de motor de turbina de gas, elements de fixació d'alta-temperatura i aplicacions aeroespacials que requereixen un equilibri de resistència i capacitat de fabricació a un cost més baix que els superaliatges de-níquel superiors.
Incoloy 925 (UNS N09925):Un aliatge d'enduriment per precipitació derivat d'Incoloy 825, amb l'addició de titani (1,5% a 2,5%) i alumini (0,1% a 0,5%) per a l'enfortiment gamma-primer. Combina la resistència a la corrosió d'Incoloy 825 amb una resistència significativament més alta. Incoloy 925 està dissenyat específicament per al servei de gas àcid (entorns de petroli i gas que contenen sulfur d'hidrogen) i compleix els requisits de la NACE MR0175/ISO 15156 per a la resistència al craqueig per tensió de sulfur (SSC). S'utilitza àmpliament per a components de fons de pou, equips de cap de pou i elements de fixació-d'alta resistència en entorns corrosius.
Incoloy 926 (UNS N08926):Un acer inoxidable súper-austenètic que s'agrupa sovint amb productes Incoloy, que conté aproximadament entre un 24% i un 26% de níquel, entre un 19% i un 21% de crom, entre un 6,0% i un 7,0% de molibdè i addicions de coure i nitrogen. Ofereix una resistència excepcional a la corrosió de picats i esquerdes en entorns que contenen-clorur, amb una temperatura crítica de picat significativament superior a la dels acers inoxidables convencionals. Incoloy 926 s'utilitza en sistemes de refrigeració d'aigua de mar, plantes dessalinitzadores i equips de processament químic on la resistència a la corrosió és crítica, però el cost és una consideració.
Marc de selecció rendible{0}:
| Aliatge | Enfortiment primari | Interval de temperatura | Focus de corrosió | Posició de costos |
|---|---|---|---|---|
| Incoloy 800 | Solució{0}sòlida | Fins a 815 graus (1500 graus F) | Oxidació, carburació | De baix a moderat |
| Incoloy 825 | Solució{0}sòlida | Fins a 540 graus (1000 graus F) | Àcids reductors, clorurs | Moderat |
| Incoloy 901 | Precipitació (') | Fins a 760 graus (1400 graus F) | Oxidació, resistència a alta-temperatura | Moderat a alt |
| Incoloy 925 | Precipitació (') | Fins a 540 graus (1000 graus F) | Gas àcid (H₂S), clorurs | Moderat a alt |
| Incoloy 926 | Solució{0}sòlida | Fins a 300 graus (570 graus F) | Aigua de mar, clorurs | Moderat |
La selecció d'un grau Incoloy específic per a aplicacions de baix-preu implica equilibrar els requisits de rendiment amb el cost del material, i els Incoloy 800 i 825 solen representar les opcions més rendibles-per a condicions de servei moderades.
2. P: Quins estàndards regents s'apliquen a les barres d'aliatge de níquel Incoloy 800, 825, 901, 925 i 926, i com garanteixen aquests estàndards la qualitat en diverses aplicacions?
A:Les barres d'aliatge de níquel Incoloy es regeixen per un marc complet d'especificacions ASTM, ASME i AMS que estableixen la composició química, les propietats mecàniques i els requisits de fabricació. Entendre aquests estàndards és essencial per garantir que els materials de baix-preu segueixin complint els requisits de qualitat de l'aplicació prevista.
Especificacions del material primari:
| Aliatge | Especificació de barres ASTM | Especificació ASME | Especificació AMS (aeroespacial) |
|---|---|---|---|
| Incoloy 800 (N08800) | ASTM B408 | ASME SB408 | AMS 5766 (800H) |
| Incoloy 825 (N08825) | ASTM B425 | ASME SB425 | AMS 5767 |
| Incoloy 901 (N09901) | ASTM B409 | ASME SB409 | AMS 5661 |
| Incoloy 925 (N09925) | ASTM B805 | ASME SB805 | - |
| Incoloy 926 (N08926) | ASTM B649 | ASME SB649 | - |
ASTM B408 - Barres Incoloy 800:Aquesta especificació cobreix les barres treballades-en calent i en fred-de UNS N08800, N08810 i N08811. Demana:
Composició química:Níquel 30,0% a 35,0%, crom 19,0% a 23,0%, carboni 0,10% màxim per a 800; 0,05% a 0,10% per a 800H; amb titani i alumini controlats per a 800HT
Propietats mecàniques:Resistència a la tracció 75 ksi (515 MPa) mínim, límit elàstic 30 ksi (205 MPa) mínim, allargament 30% mínim
Tractament tèrmic:Recuit de la solució a 980 graus a 1175 graus (1800 graus F a 2150 graus F) seguit d'un refredament ràpid
ASTM B425 - Barres Incoloy 825:Aquesta especificació cobreix les barres UNS N08825. Els requisits clau inclouen:
Composició química:Níquel 38,0% a 46,0%, crom 19,5% a 23,5%, molibdè 2,5% a 3,5%, coure 1,5% a 3,0%, titani 0,6% a 1,2%
Propietats mecàniques:Resistència a la tracció 85 ksi (585 MPa) mínim, límit elàstic 35 ksi (240 MPa) mínim, allargament 30% mínim
Resistència a la corrosió:L'addició de titani proporciona estabilització contra la corrosió intergranular
ASTM B409 - Barres Incoloy 901:Aquesta especificació cobreix les barres UNS N09901. Els requisits inclouen:
Composició química:Níquel 40,0% a 45,0%, crom 11,0% a 14,0%, molibdè 5,0% a 6,5%, titani 2,0% a 3,0%, alumini 0,1% a 0,3%
Propietats mecàniques (envellit):Resistència a la tracció 140 ksi (965 MPa) mínim, límit elàstic 100 ksi (690 MPa) mínim, allargament 15% mínim
Tractament tèrmic:Recuit de solució seguit d'enduriment per precipitació
ASTM B805 - Barres Incoloy 925:Aquesta especificació cobreix les barres d'enduriment per precipitació-UNS N09925. Requisits clau:
Composició química:Basat en Incoloy 825 amb titani augmentat (1,5% a 2,5%) i alumini (0,1% a 0,5%)
Propietats mecàniques (envellit):Resistència a la tracció 135 ksi (930 MPa) mínim, límit elàstic 100 ksi (690 MPa) mínim, allargament 20% mínim
Compliment de la NACE:Normalment s'especifica per complir amb MR0175/ISO 15156 per al servei àcid
ASTM B649 - Barres Incoloy 926:Aquesta especificació cobreix les barres UNS N08926. Els requisits inclouen:
Composició química:Níquel 24,0% a 26,0%, crom 19,0% a 21,0%, molibdè 6,0% a 7,0%, coure 0,5% a 1,5%, nitrogen 0,15% a 0,25%
Propietats mecàniques:Resistència a la tracció 94 ksi (650 MPa) mínim, límit elàstic 43 ksi (295 MPa) mínim, allargament 35% mínim
Resistència a la picada:El PREN (número equivalent de resistència a la picadura) normalment supera els 40
Requisits suplementaris:Per a aplicacions crítiques, els compradors poden especificar:
Examen no destructiu:Prova d'ultrasons per defectes interns
Identificació positiva del material (PMI):Verificació de la composició de l'aliatge
Prova de corrosió:Segons ASTM G28 per a la corrosió intergranular o ASTM G48 per a la resistència a la picada
Control de la mida del gra:Per al servei de-temperatura elevada
Documentació de garantia de qualitat:Quan adquireixin barres d'-Incoloy de baix preu, els compradors haurien d'insistir en:
Informes de proves de molí (MTR):Certificació d'anàlisis químiques i propietats mecàniques
Traçabilitat:Marcació del número de calor a cada barra
Certificació de conformitat:Declaració de compliment de les especificacions ASTM/ASME aplicables
3. P: Quines són les consideracions crítiques de fabricació i mecanitzat per a les barres d'aliatge de níquel Incoloy per mantenir el cost-efectivitat sense comprometre la qualitat?
A:La fabricació i el mecanitzat de barres d'aliatge de níquel Incoloy requereixen tècniques especialitzades que reflecteixin les propietats físiques úniques d'aquests aliatges de níquel-ferro-crom. Les pràctiques de fabricació adequades són essencials per mantenir la resistència a la corrosió i la integritat mecànica del material alhora que es controlen els costos de fabricació.
Consideracions de mecanitzat:Els aliatges Incoloy es classifiquen generalment com a materials "-enduribles", és a dir, es tornen més durs i més difícils de tallar a mesura que avança el mecanitzat. Les consideracions clau inclouen:
Selecció d'eines:Es recomanen eines de carbur (grau C-2 o C-3) per al mecanitzat de producció. Les vores de tall afilades són essencials; les eines avorrides augmenten l'enduriment del treball i la generació de calor.
Paràmetres de tall:
Velocitat superficial:Per a eines de carbur, de 100 a 150 peus de superfície per minut (SFM) per a desbassar; 150 a 200 SFM per a l'acabat
Velocitat d'alimentació:Alimentacions agressives (de 0,005 a 0,015 polzades per revolució) per tallar per sota de la capa endurida de treball-
Profunditat de tall:Profunditat suficient per evitar el fregament; S'han d'evitar els talls lleugers amb avanços lents
Refrigerant i lubricació:El refrigerant d'inundació és essencial per a la dissipació de la calor i l'evacuació d'encenalls. Es prefereixen els refrigerants solubles en aigua-; Els olis de tall a base de sofre-poden causar contaminació superficial i no es recomana.
Control de xip:Els aliatges Incoloy produeixen estelles resistents i filades. Els trencadors d'encenalls a les eines i l'eliminació periòdica d'encenalls són necessaris per evitar l'enredament d'encenalls.
Comparació de maquinabilitat:
| Aliatge | Classificació de maquinabilitat (relativa) | Reptes clau |
|---|---|---|
| Incoloy 800 | Moderat (semblant a l'acer inoxidable 316) | Enduriment per treball, estelles filants |
| Incoloy 825 | Moderat | Enduriment per treball, desgast d'eines |
| Incoloy 901 | Abaix | Condició d'enduriment-d'alta resistència, precipitació |
| Incoloy 925 | Abaix | Alta resistència, enduriment per treball |
| Incoloy 926 | Moderat | Enduriment per treball, es recomana eines de carbur |
Formació i plegat:En estat de recuit, els aliatges Incoloy presenten una bona ductilitat:
Formació en fred:Incoloy 800 i 825 es poden formar en fred mitjançant tècniques convencionals. L'enduriment per treball es produeix ràpidament; pot ser necessari un recuit intermedi per a formes complexes.
Formació en calent:Per a Incoloy 901 i 925 en condicions d'envelliment, es prefereix el conformat en calent. Les temperatures de treball calentes típiques oscil·len entre 980 graus i 1175 graus (1800 graus F a 2150 graus F).
Tornada de primavera:Els aliatges d'Incoloy presenten més retorn elàstic que l'acer al carboni; s'han de tenir en compte el disseny de les eines.
Consideracions de soldadura:La soldabilitat varia entre els graus d'Incoloy:
Incoloy 800:Excel·lent soldabilitat. Es recomana fer coincidir el metall d'aportació (ERNiCr-3 o ERNiCrFe-5). Normalment no es requereix cap tractament tèrmic posterior a la soldadura per al servei general.
Incoloy 825:Bona soldabilitat. S'utilitza metall d'aportació coincident (ERNiCrMo-3). L'estabilització de titani proporciona resistència a la corrosió intergranular en condicions de soldadura.
Incoloy 901:Requereix una soldadura acurada amb farciment coincident. Per restaurar les propietats mecàniques, cal un tractament tèrmic post-soldadura (recuit de solució i antiguitat).
Incoloy 925:Bona soldabilitat quan es segueixen els procediments adequats. Pot ser que sigui necessari l'envelliment post-soldadura per restaurar les propietats endurides per precipitació-.
Incoloy 926:Bona soldabilitat. Normalment s'utilitza metall d'aportació coincident (ERNiCrMo-3).
Pràctiques clau de soldadura comunes a tots els aliatges Incoloy:
Neteja:Neteja estricta per eliminar olis, greixos i materials de marcatge
Control d'entrada de calor:Temperatures interpass controlades (normalment per sota dels 150 graus / 300 graus F) per minimitzar la distorsió
Gas de protecció:Barreges d'argó o argó-heli; purga posterior per a soldadures de-penetració total
Consideracions del tractament tèrmic:
| Aliatge | Recuit de solució | Enduriment per precipitació | Tractament post-soldadura |
|---|---|---|---|
| Incoloy 800 | 980 graus -1175 graus (1800 graus F-2150 graus F) | No aplicable | No es requereix |
| Incoloy 825 | 925 graus -1040 graus (1700 graus F-1900 graus F) | No típic | No es requereix |
| Incoloy 901 | 1090 graus -1150 graus (2000 graus F-2100 graus F) | 760 graus + 705 graus (1400 graus F + 1300 graus F) | Necessari per a la força |
| Incoloy 925 | 980 graus -1040 graus (1800 graus F-1900 graus F) | 760 graus + 620 graus (1400 graus F + 1150 graus F) | Necessari per a la força |
| Incoloy 926 | 1120 graus -1180 graus (2050 graus F-2150 graus F) | No aplicable | No es requereix |
Estratègies de fabricació rendibles{0}:Per minimitzar els costos mantenint la qualitat:
Seleccioneu l'aliatge adequat:L'especificació excessiva d'aliatges-de més resistència afegeix cost de material i de fabricació
Especifiqueu la condició de recuit:Per a Incoloy 800 i 825, la condició de recuit ofereix la màxima conformabilitat i el menor cost de mecanitzat.
Consolidar comandes:Les quantitats més grans redueixen els costos per-unitat de mecanitzat i manipulació
Utilitzeu formes properes-netes:Per als components que requereixen un mecanitzat important, considereu especificar barres amb toleràncies més properes o dimensions personalitzades
4. P: En quines indústries i aplicacions específiques s'utilitzen les barres d'aliatge de níquel Incoloy 800, 825, 901, 925 i 926, i quines característiques de rendiment fan una selecció de material rendible?
A:Les barres d'aliatge de níquel Incoloy compleixen funcions crítiques en una àmplia gamma d'indústries on la combinació de resistència a la corrosió, resistència a alta-temperatura i rendibilitat-és essencial. Cada aliatge ocupa un nínxol diferent, i seleccionar el grau adequat pot reduir significativament els costos del material alhora que es manté un rendiment de servei fiable.
Indústria de processament petroquímic i químic:
Incoloy 825 barres:Aquest és el material estàndard per a equips de processament químic que manipulen àcid sulfúric, àcid fosfòric i altres àcids reductors. Les aplicacions inclouen eixos de bombes, tiges de vàlvules i elements de fixació en servei àcid. Les addicions de molibdè i coure de l'aliatge proporcionen una resistència excepcional a entorns reductors a un cost més baix que les alternatives de níquel-més.
Incoloy 926 barres:S'utilitza en sistemes de refrigeració d'aigua de mar, plantes dessalinitzadores i entorns químics que contenen-clorur. L'elevat contingut de molibdè i nitrogen ofereix una resistència excepcional a la corrosió de picades i esquerdes. Per a aplicacions que requereixen resistència a la corrosió en entorns marins, l'Incoloy 926 ofereix una alternativa rendible- als aliatges de níquel més cars.
Incoloy 800 barres:S'utilitza en reactors químics d'alta-temperatura, intercanviadors de calor i components de forns on es requereix resistència a l'oxidació i a la carburació. La rendibilitat-de l'aliatge el fa atractiu per a grans estructures fabricades.
Indústria del petroli i del gas:
Incoloy 825 barres:S'utilitza per a components de fons de pou, equips de cap de pou i línies de flux en entorns corrosius. L'aliatge resisteix tant la reducció de la corrosió àcida com l'esquerda per corrosió per estrès de clorur.
Incoloy 925 barres:Dissenyat específicament per al servei de gas àcid (entorns que contenen sulfur d'hidrogen, H₂S). La condició d'enduriment per precipitació-ofereix l'alta resistència necessària per als empaquetadors de fons de forat, penjadors i equips d'acabat, alhora que compleixen els requisits de la NACE MR0175/ISO 15156 per a la resistència al craqueig per tensió de sulfur (SSC). Per a aplicacions de petroli i gas que requereixen una gran resistència i resistència a la corrosió, l'Incoloy 925 sovint representa l'opció més rendible-en comparació amb els superaliatges de níquel-superiors.
Barres Incoloy 901:S'utilitza en components d'alta-temperatura, com ara peces de motor de turbina de gas, components de compressors i elements de fixació d'alta-temperatura a les instal·lacions de processament de petroli i gas.
Indústria aeroespacial i de turbines de gas:
Barres Incoloy 901:Aquest aliatge ofereix un equilibri entre la resistència a la temperatura i la capacitat de fabricació a un cost més baix que els superaliatges de níquel superior-com l'Inconel 718. Les aplicacions inclouen discos de turbina, carcassa de compressor i elements de fixació d'alta-temperatura en motors de turbina de gas. Per als components aeroespacials que funcionen a temperatures de fins a 760 graus (1400 graus F), Incoloy 901 ofereix una alternativa rendible-.
Tractament tèrmic i indústria del forn:
Incoloy 800 barres:Àmpliament utilitzat per a accessoris de forn, suports de tubs radiants i cistelles de tractament tèrmic. La resistència de l'aliatge a l'oxidació, la carburació i el cicle tèrmic proporciona una vida útil prolongada en aplicacions de tractament tèrmic. Per a components de forn grans on el cost del material és un factor important, Incoloy 800 ofereix un equilibri atractiu de rendiment i cost.
Marina i dessalinització:
Incoloy 926 barres:S'utilitza per a canonades d'aigua de mar, eixos de bombes i components de vàlvules en entorns marins i plantes dessalinitzadores. El PREN de l'aliatge (número equivalent de resistència a la perforació) superior a 40 ofereix un servei fiable en entorns d'alt-clorur a un cost inferior al de titani o d'aliatges de-níquel superior.
Generació d'energia:
Incoloy 800 barres: Used in superheater and reheater tubing, as well as other high-temperature components in power plants. The alloy's resistance to high-temperature oxidation and creep deformation provides reliable service in steam generation applications.
Marc de selecció rendible{0}:
| Entorn d'aplicació | Aliatge recomanat | -Alternativa rendible |
|---|---|---|
| Oxidació a -alta temperatura (fins a 815 graus) | Incoloy 800 | Considereu 800H per a la resistència a la fluència |
| Servei d'àcid sulfúric/fosfòric | Incoloy 825 | elecció estàndard; rendible{0}}per al servei químic |
| Gas àcid (H₂S) + alta resistència | Incoloy 925 | Més rendible-que Inconel 718 per a aplicacions NACE |
| Components de la turbina de gas (fins a 760 graus) | Incoloy 901 | Alternativa rendible- als superaliatges de-níquel superiors |
| Ambients d'aigua de mar/clorur | Incoloy 926 | Alternativa rendible-al titani o l'aliatge C-276 |
Consideracions de selecció de material per a l'optimització de costos:
Relaciona l'aliatge amb el medi ambient:Especificar-aliatges de rendiment més alt-afegeix un cost innecessari
Considereu la solució-condició de recuit:Per a Incoloy 800 i 825, la condició de recuit de la solució-normalment és menys costosa que el material envellit
Avaluació dels costos de fabricació:Un cost de material lleugerament superior es pot compensar amb una millora de la mecanització o soldabilitat
Consolidació de quantitats:Les comandes més grans redueixen els costos per-unitat
5. P: Quines consideracions de garantia de qualitat i d'adquisició són essencials a l'hora d'aprovisionar-se de barres d'aliatge de níquel Incoloy de baix preu-per a diverses aplicacions?
A:L'obtenció de barres d'aliatge de níquel Incoloy de baix preu requereix una atenció especial a l'assegurament de la qualitat, les qualificacions dels proveïdors i les pràctiques d'adquisició per garantir que l'estalvi de costos no compromet la integritat del material ni el rendiment de l'aplicació. La clau és identificar oportunitats de valor real i evitar els riscos associats amb materials de qualitat o falsificats.
Verificació del material: la primera prioritat:El risc més important a l'hora d'aprovisionar-se de barres d'aliatge de níquel de baix preu- és rebre material que no compleix els requisits de qualitat o qualitat especificats. Els passos essencials de verificació inclouen:
Identificació positiva del material (PMI):S'han de fer proves de fluorescència de raigs X- (XRF) o d'espectroscòpia d'emissió òptica al material entrant per verificar la composició de l'aliatge. Això és especialment crític per distingir entre graus similars, com ara Incoloy 800 i 825, o entre Incoloy 825 i acers inoxidables de menor cost-.
Informes de proves de molí (MTR):Sol·liciteu i verifiqueu els MTR que documenten:
Anàlisi química que confirma la designació UNS
Propietats mecàniques (tracció, elasticitat, elongació)
Registres de tractament tèrmic
Número de calor per a la traçabilitat
Prova independent:Per a aplicacions crítiques, considereu la verificació de laboratori independent de la composició química i les propietats mecàniques.
Qualificació del proveïdor:Quan es busquen materials de baix-preu, l'avaluació dels proveïdors es fa encara més crítica:
Reputació i trajectòria:Font de proveïdors amb reputació consolidada a la indústria de l'aliatge de níquel. Els proveïdors nous o desconeguts que ofereixen preus significativament per sota de la mitjana del mercat justifiquen un escrutini addicional.
Sistemes de gestió de la qualitat:Busqueu com a mínim la certificació ISO 9001. Per a aplicacions aeroespacials, la certificació AS9100 és essencial.
Transparència de la font del molí:Els proveïdors de renom identificaran la font original del molí i proporcionaran certificacions directes del molí. Aneu amb compte amb els proveïdors que no poden proporcionar aquesta informació o oferir certificacions "casa" sense traçabilitat del molí.
Cost comú-Oportunitats d'estalvi amb un risc mínim:
Mides estàndard:La comanda de diàmetres i longituds de barres estàndard redueix els costos en comparació amb les dimensions personalitzades
Consolidació de quantitats:La combinació de diversos requisits en una sola comanda aconsegueix un preu per volum
Estat de recuit:L'especificació de la condició de recuit en lloc d'envellit redueix el cost de l'Incoloy 800 i 825
Toleràncies comercials:Les toleràncies estàndard són menys cares que les toleràncies de precisió
Excedent del molí:Ocasionalment, els molins ofereixen material excedent a preus reduïts amb certificació completa
Banderes vermelles a evitar:
| Bandera vermella | Risc potencial |
|---|---|
| Preus significativament per sota de la mitjana del mercat | Material deficient, fora de les-especificacions o producte falsificat |
| Sense traçabilitat del molí | Impossibilitat de verificar l'origen o la qualitat del material |
| MTR que falten o estan incomplets | Pot indicar material d'origen qüestionable |
| Temps de lliurament inusualment curts | Pot indicar estoc d'origen desconegut o substitució de grau |
| El proveïdor no pot realitzar proves PMI | Capacitat limitada de control de qualitat |
Alternatives rendibles-a les qualificacions premium:
| Grau Premium | -Alternativa rendible | Idoneïtat de l'aplicació |
|---|---|---|
| Inconel 625 | Incoloy 825 | Servei àcid reductor, temperatures moderades |
| Inconel 718 | Incoloy 901 | Components de la turbina de gas, fins a 650 graus |
| Aliatge C-276 | Incoloy 926 | Ambients d'aigua de mar i clorurs |
| Inconel 600 | Incoloy 800 | Servei d'oxidació a -alta temperatura |
Bones pràctiques d'adquisició:
Especifiqueu clarament:Utilitzeu tant noms comuns (p. ex., Incoloy 825) com designacions UNS (p. ex., N08825) per eliminar l'ambigüitat
Requereix MTR:Especifiqueu que els informes de proves del molí han d'acompanyar cada enviament
Definiu els criteris d'acceptació:Indiqueu clarament els requisits PMI, les toleràncies dimensionals i qualsevol prova addicional
Establir la llista de proveïdors aprovats:Mantenir una llista de proveïdors qualificats que hagin demostrat una qualitat constant
Realitzar auditories periòdiques:Per als proveïdors crítics, les auditories de qualitat periòdiques verifiquen el compliment continu
Requisits de documentació:Per a cada comanda de compra, especifiqueu:
Número d'especificació ASTM o AMS
Designació de l'aliatge (nom comú i UNS)
Estat (recuit, alleujat{0}}d'estrès, envellit)
Dimensions i toleràncies
Requisits de certificació (MTR, certificats de conformitat)
Requisits de proves PMI
Requisits de marcatge i traçabilitat
Llista de verificació de recepció d'inspecció:
Verifiqueu que les marques coincideixen amb la comanda de compra (número de calor, aliatge, especificació)
Reviseu els MTR per a la seva integritat i conformitat
Realitzeu proves PMI per mostra (o 100% per a aplicacions crítiques)
Inspeccioneu l'estat de la superfície per detectar defectes
Comproveu les dimensions
Valor a-llarg termini vs. preu inicial:Quan avalueu barres d'-incoloy de baix preu, tingueu en compte:
Cost total de propietat:Un cost inicial lleugerament superior per al material certificat d'una font acreditada pot estar justificat per una vida útil més llarga i un risc de fallada reduït.
Criticitat de l'aplicació:Per a aplicacions no-crítiques, pot ser suficient material de-qualificació estàndard amb MTR verificats
Conseqüències del fracàs:En aplicacions-crítiques de seguretat (recipients a pressió, servei de gas agre), el cost de la fallada del material supera significativament qualsevol estalvi inicial
Si seguim aquestes pràctiques d'adquisició i garantia de qualitat, els compradors poden obtenir amb èxit barres d'aliatge de níquel Incoloy rendibles en -continuació i mantenint la integritat del material necessària per a un servei fiable en diverses aplicacions industrials.








