Apr 13, 2026 Deixa un missatge

Com ha de verificar un comprador que la canonada ASTM B407 UNS N08800 compleix les especificacions?

P1: Què cobreix específicament ASTM B407 per a la canonada UNS N08800 i en què es diferencia d'altres estàndards de canonada Incoloy 800?

A:ASTM B407 (i el seu homòleg ASME SB407) és l'especificació estàndard principal per a canonades d'aliatge de níquel-ferro-crom sense costures destinades al servei general-resistent a la corrosió i a altes-temperatura. Comprendre el seu abast i limitacions és essencial per a una correcta selecció del material.

Què cobreix ASTM B407:

Cobertes ASTM B407canonada sense costuresen tres designacions UNS: N08800 (estàndard Incoloy 800), N08810 (Incoloy 800H) i N08811 (Incoloy 800HT). Específicament per a UNS N08800, l'estàndard defineix:

 
 
Paràmetre Requisit ASTM B407 per a UNS N08800
Forma del producte Sense costures (sense canonades soldades sota aquesta especificació)
Procés de fabricació Extrusionat, perforat rotatiu o estirat en fred
Tractament tèrmic Solució recuita (980-1050 graus / 1800-1920 graus F), refredament ràpid
Talles cobertes 1/8" a 12" NPS (mida nominal del tub)
Programes de gruix de paret Sch 5S, 10S, 40S, 80S i personalitzat
Toleràncies Segons ASME B36.19 (estàndard) o B36.10 (paret pesada)
Marcatge Número de calor, mida, programació, UNS N08800, ASTM B407

Distincions clau: ASTM B407 i altres estàndards:

 
 
Estàndard Formulari del producte Aplicació primària Diferència clau amb B407
ASTM B407 Tub sense costures Tubs de procés general, alta temperatura Interval de mides més ampli (fins a 12")
ASTM B163 Tub sense costures Intercanviador de calor i tub del condensador Toleràncies més estrictes, diàmetres més petits (<3")
ASTM B408 Barra i vareta Components mecanitzats No forma de canonada/tub
ASTM B409 Plat, llençol, tira Vasos, revestiments, components formats Productes plans, no canonades
ASTM B829 Requisits generals Suplements B407, B163 Sense propietats del material; dimensions de la coberta, NDE

Per què s'especifica sovint ASTM B407 per a UNS N08800:

Reconeixement de codi:ASME SB407 està reconegut al codi de calderes i recipients a pressió ASME (secció II, part B). Això permet que la canonada s'utilitzi en sistemes de canonades i recipients a pressió.

Disponibilitat de talles:A diferència del B163 (que se centra en tubs d'intercanviador de calor de -diàmetre petit), el B407 cobreix mides de canonades estàndard de fins a 12" NPS, adequat per a les línies de procés principals.

Flexibilitat d'horaris:El gruix de la paret es pot especificar com a horaris estàndard (Sch 5S a 80S) o com a personalitzat (paret mínima) per reduir el pes.

Cost{0}efectivitat:Per a aplicacions que no són d'intercanvi-de calor- (línies de transferència de procés simples), les toleràncies B407 són menys exigents que la B163, la qual cosa redueix el cost de fabricació.

Limitacions de ASTM B407 (el que NO cobreix):

Tub soldat:Utilitzeu ASTM B705 o B710 per a canonades Incoloy 800 soldades

Mides de tub inferiors a 1/8 "NPS:Utilitzeu ASTM B163

Accessoris:Utilitzeu ASTM B366 per a accessoris-fabricats en fàbrica

Brides:Utilitzeu ASTM B564 (forjades) o B462 (brides de plaques)

Disseny de fluïdesa de temperatura elevada:B407 permet l'ús de 800H (N08810) o 800HT (N08811) per a una major força de fluència, però l'estàndard en si no proporciona dades de fluència.

Especificant correctament:

Una especificació incompleta ("tuba Incoloy 800") podria donar lloc a:

Tub soldat en lloc de sense soldadura

Grau incorrecte (800 vs 800H vs 800HT)

Toleràncies incorrectes (B163 si el diàmetre és petit, B407 si és més gran)

Exemple d'especificació completa:

Tub sense soldadura, Incoloy 800 (UNS N08800), ASTM B407, 4" NPS, Sch 40S, recuit amb solució i decapat, 6.000 mm de longitud. Traçable per nombre de calor. Informe de prova de molí segons EN 10204 Tipus 3.1.

Resum:ASTM B407 és l'estàndard correcte per a canonades sense soldadura UNS N08800 en mides d'1/8" a 12" NPS per a processos generals i servei d'alta-temperatura. Per a tubs d'intercanviador de calor (diàmetres petits, toleràncies més ajustades), ASTM B163 és l'opció adequada.


P2: Quins són els requisits clau de composició química i propietats mecàniques per a la canonada UNS N08800 sota ASTM B407?

A:ASTM B407 defineix límits químics específics i propietats mecàniques mínimes que distingeixen UNS N08800 d'altres aliatges de níquel i garanteixen un rendiment constant. Els compradors haurien de verificar aquests valors als informes de proves de fàbrica (MTR).

Requisits de composició química (ASTM B407 per a UNS N08800):

 
 
Element Percentatge de pes (min) Percentatge de pes (màx.) Propòsit
Níquel (Ni) 30.0 35.0 Estabilitat de l'austenita, resistència SCC
Crom (Cr) 19.0 23.0 Resistència a l'oxidació, resistència a la corrosió
Ferro (Fe) Saldo (. 39.5 min aprox.) - Reducció de costos, matriu estructural
Carboni (C) - 0.10 Força (controlada per a variants 800H/800HT)
Manganès (Mn) - 1.50 Desoxidació, treballabilitat en calent
Sofre (S) - 0.015 Manté la ductilitat (preferiblement S baix)
Silici (Si) - 1.00 Resistència a l'oxidació (massa alta redueix la ductilitat)
Alumini (Al) 0.15 0.60 Adhesió d'òxids, reforç de la precipitació
Titani (Ti) 0.15 0.60 Estabilització de carburs, precipitació
Coure (Cu) - 0.75 No especificat però normalment baix
Fòsfor (P) - 0.045 Manté la ductilitat

Notes clau sobre química:

Al + Ti total:0,30% mínim, 1,20% màxim. Aquesta combinació controla la resposta d'enduriment per precipitació.

Distinció de carboni:UNS N08800 permet carboni fins al 0,10% sense mínim. Si l'MTR mostra carboni per sota del 0,05%, el material encara és N08800. Per a un servei de fluïdesa-alta temperatura (per sobre dels 600 graus), sol·liciteu-loN08810 (800H)que requereix carboni 0,05-0,10%.

Balanç de níquel + ferro: The high iron content (typically 40-45%) is what makes Incoloy 800 more affordable than Inconel (which has >58% Ni).

Requisits de propietats mecàniques (ASTM B407, temperatura ambient):

 
 
Propietat Requisit UNS N08800 Valor típic assolit
Resistència a la tracció (min) 450 MPa (65 ksi) 550-650 MPa
Resistència de rendiment 0,2% de compensació (min) 170 MPa (25 ksi) 200-280 MPa
Elongació en 4D (min) 30% 35-45%
Duresa (típica, no especificada) No especificat 140-200 HB / 75-90 HRB

Tensió a temperatura elevada (informatiu, no obligatori):

ASTM B407 no exigeix ​​proves de temperatura elevada, sinó valors típics per a finalitats de disseny:

 
 
Temperatura Resistència a la tracció (típica) Límit de rendiment (típic)
400 graus (750 graus F) 480-580 MPa 150-220 MPa
500 graus (930 graus F) 450-550 MPa 140-200 MPa
600 graus (1110 graus F) 400-500 MPa 130-180 MPa
700 graus (1290 graus F) 300-400 MPa 100-140 MPa

Proves mecàniques complementàries (especifiqueu quan sigui necessari):

 
 
Prova Estàndard Quan sigui necessari Acceptació típica
Prova d'aplanament ASTM B407 Cada mida/lot de canonada Sense esquerdes després de l'aplanament a 2/3 DE
Prova de brida ASTM B407 Diàmetres petits (<6") No hi ha esquerdes després de la flamarada de 15 graus
Duresa (Brinell) ASTM E10 Servei de pressió, gas agre Menys o igual a 200 HB (sovint 140-190)
Impacte (Charpy V-osca) ASTM E23 Baixa-temperatura o nuclear Varia segons el codi de disseny
Mida del gra ASTM E112 Verificació del servei Creep ASTM 5-8 típic (més fi que 800H)

Verificació de les dades MTR:

Quan rebeu un informe de prova de molí per a la canonada ASTM B407 UNS N08800:

Comproveu el contingut de carboni:Hauria de ser inferior o igual al 0,10%. Si el carboni és del 0,03 al 0,04%, el material encara és acceptable per a N08800, però tindrà una resistència a la fluència inferior a 800H.

Comproveu Al+Ti total:Hauria de ser del 0,30-1,20%. Si és inferior al 0,30%, la resistència a l'oxidació es pot veure compromesa.

Comproveu els valors de tracció:La tracció ha de superar els 450 MPa; l'allargament ha de superar el 30%. Els valors més baixos indiquen un recuit inadequat.

Busqueu la declaració de tractament tèrmic:Hauria d'indicar "solució recuita a [temperatura], refredament ràpid". El tractament tèrmic mancat o incorrecte invalida el material.

Com sembla el rebuig:

Carbon >0,10% → El material no compleix N08800 (pot ser N08810 o N08811)

Sulfur >0,015% → Ductilitat reduïda, rebuig

Tracció<450 MPa → Insufficient strength, reject

Elongació<30% → Brittle, improper anneal, reject

No s'ha registrat cap tractament tèrmic → Rebuig (intraçable)

Resum:ASTM B407 defineix UNS N08800 com un aliatge de níquel-ferro-crom amb un 30-35% de Ni, un 19-23% de Cr, inferior o igual al 0,10% de C i Al+Ti 0,30-1,20%. La resistència a la tracció mínima és de 450 MPa, el rendiment mínim de 170 MPa, l'allargament mínim del 30%. Comproveu sempre les dades MTR amb aquests requisits abans d'acceptar la canonada.


P3: Quines són les aplicacions industrials principals on es prefereix la canonada ASTM B407 UNS N08800 sobre l'acer inoxidable o els aliatges de níquel superiors?

A:La canonada UNS N08800 ocupa un nivell de rendiment específic entre els acers inoxidables estàndard (304/316) i els superaliatges d'alt-níquel (Inconel 600/625). Entendre on proporciona un valor òptim evita tant una sobre-especificació (pagar per un rendiment innecessari) com una infra-especificació (error prematur).

Matriu de decisions: quan triar UNS N08800:

 
 
Medi ambient 304/316 SS UNS N08800 (Incoloy 800) Inconel 600/625
Aire sec,<500°C Acceptable Excés Innecessari
Aire sec, 500-650 graus Marginal (oxidació) Òptima Acceptable però costós
Aire sec, 650-815 graus Falla (escalada) Òptima Acceptable
Risc de SCC de clorur Falla Òptima(immune) Excés
Àcids reductors (H₂SO₄, H₃PO₄) Pobre Moderat (825 és millor) Excel·lent
Cementació a -alta temperatura Pobre Bé Millor però costós
Sulfuració a -alta temperatura Pobre Moderada (825 millor) Millor
Índex de costos (316L=1.0) 1.0 2.5-3.5 5.0-8.0

Aplicacions principals per a la canonada UNS N08800:

1. Conductes de procés d'-alta temperatura (500-815 graus / 930-1500 graus F)

Exemple:Línies de transferència en plantes de monòmers d'estirè, reactors d'anhídrid ftàlic

Per què no 316L:Per sobre de 500 graus, 316L forma una escala gruixuda i no -adherent; perd força ràpidament

Per què no Inconel 600:Cost innecessari (Inconel 600 és el doble del preu d'Incoloy 800)

Rendiment:Incoloy 800 manté la resistència a l'oxidació i la força útil fins a 815 graus

2. Servei d'intercanviador de calor amb clorur-aigua de refrigeració que conté

Exemple:Bescanviadors de calor-i-tubs on el fluid de procés és calent (300-500 graus) i l'aigua de refrigeració conté clorurs (aigua de riu, aigua de mar)

Per què no tubs de 316L:316L falla per esquerdament per corrosió per tensió de clorur (SCC) en un termini de mesos a 2 anys

Per què no titani o aliatge C-276:Excés per a la majoria de concentracions de clorur; 10-20 vegades el cost d'Incoloy

Rendiment:Incoloy 800's 30-35% níquel proporciona gairebé immunitat al clorur SCC

3. Superescalfador de vapor i canonades de recalentador (energia de carbó/biomassa)

Exemple:Capçals de sortida del sobreescalfador secundari a 600-650 graus

Per què no acer de baix-aliatge (P91, P22):Resistència a la fluència insuficient per sobre dels 600 graus en gasos de combustió corrosius

Per què no inoxidable 310:310 està disponible, però té una tensió permesa més baixa a 650 graus que Incoloy 800

Rendiment:La secció I d'ASME permet que Incoloy 800 funcioni a 760 graus amb valors de tensió adequats

4. Tubs de planta d'àcid nítric (fins a 60 graus)

Exemple:Línies de sortida de la torre de la grada, bucles de circulació d'àcid

Per què no 304L:304L és generalment acceptable per a l'àcid nítric, però Incoloy 800 proporciona una major capacitat de corrosió per a condicions alterades

Per què no zirconi o tàntal:Excés extrem per a la majoria de concentracions d'àcid nítric

Rendiment:El contingut de crom (19-23%) manté una pel·lícula passiva estable en l'àcid nítric oxidant

5. Components del forn i canonades de tubs radiants

Exemple:Pigtails, línies de transferència i col·lectors en reformadors de metà de vapor (producció d'hidrogen)

Per què no fundir materials (HK-40, HP-40):Les peces de fosa tenen menor ductilitat i soldabilitat

Per què no inoxidable 310:Incoloy 800 té una millor resistència a la carburació i resistència a la fluència

Rendiment:Per a temperatures superiors a 815 graus, actualitzeu-vos a 800H o 800HT (cobert per ASTM B407 com a N08810/N08811)

Aplicacions on NO es recomana UNS N08800:

 
 
Aplicació Raó Millor elecció
Strong sulfuric acid (>50%, >50 graus) Resistència insuficient (corrosió general) Incoloy 825, Hastelloy C-276
Conductes d'aigua de mar (immersió total) Risc de pitting (PREN ~25) Incoloy 926, superdúplex, titani
High-pressure hydrogen (>100 bar, >300 graus) Potencial de fragilitat per hidrogen 316L (menor Ni, menys interacció d'hidrogen)
Servei criogènic (< -100°C) Cap avantatge sobre 304L (cost més elevat) 304L o 316L
Servei no-corrosiu, a baixa-temperatura Cost innecessari Acer al carboni o 304L

Cas pràctic: línia aèria de la refineria:

Situació:Línia aèria de la unitat bruta a 350 graus, presents clorurs (1-10 ppm), H₂S humit

Resultat 304L:Clorur SCC trencament en 18 mesos

Resultat UNS N08800: Service life >10 anys sense SCC

Resultat Inconel 600:També reeixit, però amb 2,5 vegades el cost d'Incoloy 800

Resum: ASTM B407 UNS N08800 pipe is optimal for applications requiring a combination of high-temperature resistance (500-815°C), chloride SCC immunity, and moderate corrosion resistance-at a lower cost than full nickel superalloys. It is not intended for severe reducing acids, seawater immersion, or ultra-high temperature (>servei de 815 graus).


P4: Com funciona la canonada UNS N08800 sota ASTM B407 en el servei d'hidrogen i quines precaucions calen?

A:El servei d'hidrogen a temperatures i pressions elevades imposa requisits de materials únics. UNS N08800 té avantatges i limitacions específiques en comparació amb altres aliatges.

Mecanismes de dany per l'hidrogen:

 
 
Mecanisme Interval de temperatura Pressió Afecta UNS N08800?
Fragilització per hidrogen (HE) -50 graus a 150 graus High (>50 bar) Baixa (l'estructura austenítica ajuda)
Atac d'hidrogen a -alta temperatura (HTHA) >200 graus >20 bar No (sense carburs per reaccionar amb H₂)
Cracking-induït per hidrogen (HIC) Ambient Servei alt i amarg No (compatible amb NACE MR0175)

UNS N08800 al servei d'hidrogen: punts clau:

1. Resistència a l'atac d'hidrogen a -alta temperatura (HTHA):

L'HTHA es produeix quan l'hidrogen reacciona amb els carburs de l'acer per formar metà, provocant la descarburació interna i la fissuració. Això afecta els acers al carboni i de baix-aliatge (p. ex., C-0,5Mo, 1Cr-0,5Mo) per sobre de 200 graus i 20 bar de pressió parcial d'hidrogen.

UNS N08800 ésimmune a HTHAperquè:

No té elements que formen-carburs significatius que reaccionin amb l'hidrogen (els carburs de crom són estables)

La matriu austenítica no es descompon amb l'exposició a l'hidrogen

ASME Secció VIII Divisió 2 permet l'Incoloy 800 per al servei d'hidrogen sense les restriccions de la corba de Nelson aplicades als acers

2. Resistència a la fragilitat de l'hidrogen (HE):

Els aliatges de níquel austenític generalment tenen una bona resistència a la fragilitat de l'hidrogen en comparació amb els acers ferrítics. Per a UNS N08800:

 
 
Condició HE Susceptibilitat
Recuit (suau) Baixa (bona resistència)
Cold worked (>20% de reducció) Moderat (evitar amb H₂ d'alta-pressió)
Soldat sense PWHT Baix (però inspeccioneu si hi ha esquerdes d'hidrogen)

Orientació pràctica:Per al servei d'hidrogen per sobre de 50 bar, especifiqueu tub recuit (sense treballs en fred) i eviteu una flexió severa en fred.

3. Permeació i difusió d'hidrogen:

Els aliatges de níquel tenen una difusivitat d'hidrogen més alta que els acers. Incoloy 800 permet més permeació d'hidrogen a través de la paret de la canonada que l'acer al carboni.

 
 
Material Permeabilitat a l'hidrogen a 300 graus (relatiu)
Acer al carboni 1.0 (línia de base)
Acer inoxidable 316L ~0.5
Incoloy 800 ~2.0
Inconel 625 ~1.5

Implicació:Si la permeació d'hidrogen és una preocupació (per exemple, prevenir l'acumulació d'hidrogen en un anell de canonada de doble-paret), Incoloy 800 pot permetre més transmissió d'hidrogen que l'acer inoxidable. Això poques vegades és important per als sistemes de-paret única.

4. Compatibilitat amb el sulfur d'hidrogen (H₂S) - Servei d'hidrogen agre:

Per al servei d'hidrogen que contingui H₂S (per exemple, hidrotractadors de refineries), s'aplica la NACE MR0175 / ISO 15156.

UNS N08800 ésacceptable per al servei àcidproporcionat:

Duresa Menor o igual a 35 HRC (l'Incoloy 800 recuit normalment és inferior o igual a 90 HRB, molt per sota del límit)

Cap treball en fred que superi el 10% de reducció (si es treballa en fred, s'ha d'alleujar l'estrès)

Precaucions per a la canonada ASTM B407 UNS N08800 en servei d'hidrogen:

 
 
Precaució Raó Implementació
Especifiqueu l'estat de recuit El material treballat en fred té una major susceptibilitat a l'HE Requereix "solució recuit i apagat" a PO
Limiteu la flexió en fred La flexió indueix l'enduriment per treball Bend with large radius (R ≥ 3D), stress relieve if >10% de tensió
Controlar la duresa de la soldadura Les soldadures dures poden trencar-se en H₂ Utilitzeu una entrada de calor baixa, farciment ERNiCr-3, PWHT si cal
Eviteu l'acoblament galvànic La càrrega d'hidrogen es pot produir a les zones catòdiques Aïllar de metalls menys nobles en servei d'H₂S humit
Inspeccioneu si hi ha defectes superficials Les osques concentren l'estrès-induït per l'hidrogen 100% UT o ET en línies crítiques
Limit temperature >150 graus per a alta-pressió Per sota dels 150 graus, el risc d'HE augmenta Si servei<150°C and >50 bar H₂, considereu 316L

Disseny permesos per al servei d'hidrogen:

ASME Secció VIII Divisió 2 (regles alternatives) proporciona valors de tensió de disseny per a Incoloy 800 en servei d'hidrogen. Per a condicions típiques:

 
 
Temperatura Estrès màxim permès (MPa) - Servei d'hidrogen Notes
100 graus 130 Força plena
200 graus 120  
300 graus 110  
400 graus 95  
500 graus 70  
600 graus 45  

Aquests es redueixen a causa dels valors de servei-aire a causa dels efectes de l'hidrogen a temperatures més baixes.

Comparació: UNS N08800 vs. 316L al servei d'hidrogen:

 
 
Paràmetre Inoxidable 316L UNS N08800 (Incoloy 800)
Resistència HTHA Bo (sense carburs) Excel·lent
Resistència HE a temperatura ambient Moderat Bé
Resistència HE a 300 graus Bé Molt bé
Cost Abaix 2,5-3 vegades més alt
Resistència SCC (si hi ha clorurs) Pobre Immunitari
Temperatura màxima (oxidació limitada) 425 graus 815 graus

Quan triar UNS N08800 sobre 316L per al servei d'hidrogen:

La temperatura supera els 425 graus (per sobre del límit de 316 L)

Hi ha clorurs (per exemple, hidrogen de l'electròlisi amb contaminació amb clorurs)

El servei requereix el compliment del codi ASME Secció I (caldera elèctrica) o Secció III (nuclear).

Llarga vida útil del disseny (Incoloy 800 té una major resistència a la fluència)

Quan 316L és suficient:

Servei d'hidrogen per sota de 425 graus

No hi ha clorurs

Tuberia estàndard d'hidrotractament de refineria (on s'ha demostrat el 316L)

Resum:La canonada UNS N08800 és molt adequada per al servei d'hidrogen d'-alta temperatura, oferint immunitat a l'HTHA, bona resistència a la fragilitat de l'hidrogen i compatibilitat amb el servei d'hidrogen àcid (H₂S). Especifiqueu les condicions de recuit, controleu el treball en fred i la soldadura i, per a temperatures inferiors a 150 graus amb hidrogen a alta-pressió, tingueu en compte si 316L és més rendible-.


P5: Com ha de verificar un comprador que la canonada ASTM B407 UNS N08800 compleix les especificacions i quina documentació s'ha de requerir?

A:La verificació de la canonada ASTM B407 UNS N08800 requereix un enfocament sistemàtic que combini la revisió de la documentació, l'examen no destructiu i les proves de materials. Per al servei crític, els compradors no haurien de confiar únicament en les reclamacions dels proveïdors.

Documentació requerida (mínim per a qualsevol compra):

 
 
Document Contingut Propòsit
Informe de prova del molí (MTR)segons EN 10204 Tipus 3.1 Química, tracció, tractament tèrmic, nombre de calor Demostra que el material compleix ASTM B407
Certificat de compliment Declaració que la canonada compleix PO i ASTM B407 Certificació legal
Informe dimensional OD, ID, paret, rectitud, longitud Verifica toleràncies
Llista d'embalatge Quantitats, nombres de calor, longituds Recepció de la verificació

Documentació millorada (per al servei crític o de codi):

 
 
Document Estàndard Quan sigui necessari
Certificat tipus 3.2(inspecció independent) EN 10204 Recipient a pressió, nuclear, en alta mar
Informes d'ECM(UT, ET, RT) ASTM E213, E309, E94 Alta-pressió, gas agre, nuclear
Informe PMI XRF segons ASTM E1476 Longitud de cada tub (recomanat sempre)
Informe d'assaig de duresa ASTM E18 o E10 Servei àcid (NACE MR0175)
Registre de tractament tèrmic Registre de temps-temperatura Estampació de codi, servei de creep
Matriu de traçabilitat Marcació del nombre de calor a la canonada Nuclear, ASME Secció III

Verificació-a-pas a pas a la recepció:

Pas 1: comprovació de la documentació

MTR mostra UNS N08800? (no només "Incoloy 800")

El carboni és inferior o igual al 0,10%? (si és inferior, nota per al servei de fluïdesa)

Al+Ti està entre el 0,30% i l'1,20%?

La tracció és superior o igual a 450 MPa, rendiment superior o igual a 170 MPa, allargament superior o igual al 30%?

S'indica el tractament tèrmic ("solució recuit 980-1050 graus, refredament ràpid")?

El número de calor de l'MTR coincideix amb el marcatge de la canonada?

Pas 2 - Inspecció visual i de marcatge

 
 
Comproveu Mètode Acceptació
Marcar claredat Visual Llegible, permanent (segell o tinta)
Marcació de continguts Visual Número de calor, UNS N08800, ASTM B407, mida, programació
Estat de la superfície Visual, augment de 2x Sense costures, voltes, escala, picats, rascades profundes
Condició final Visual Tall quadrat, desbarbat, sense esquerdes

Pas 3: verificació dimensional (comprovació puntual)

 
 
Paràmetre Eina Tolerància segons ASTM B407
OD Micròmetre ±0,5 mm per a 2" NPS, escales amb mida
Gruix de paret Micròmetre o calibre d'ultrasons -12,5% min, +15% màxim (típic)
Longitud Cinta mètrica ±3 mm (longituds de tall)
Rectitud Recta 1 mm per 300 mm (típic)

Pas 4: identificació positiva del material (PMI)

Actuar enlongitud de cada tub(almenys dues ubicacions per canonada). La XRF portàtil és acceptable.

Criteris d'acceptació:

Ni: 30-35%

Cr: 19-23%

Fe: equilibri (normalment 40-45%)

Mo:<0.5% (distinguishes from 825)

Cu:<0.75%

Banderes vermelles a PMI:

Mo >1% → Probablement 825 o un altre aliatge, rebutjar

Ni<28% → Possibly 304/310 stainless, reject

Cr<18% → Incorrect alloy, reject

Variació significativa entre tubs d'un mateix lot → Escalfaments mixtes, rebuig

Pas 5: comprovació del punt de duresa (opcional però recomanat)

Mètode: Rockwell B o Brinell

Eina: provador de duresa portàtil (Leeb o UCI) per a superfícies de canonades

Acceptació: normalment 75-90 HRB (140-190 HB)

If >95 HRB (or >200 HB): pot estar insuficientment recuit o treballat en fred

Pas 6: verificació d'NDE (si s'especifica)

 
 
Mètode NDE Estàndard Acceptació
Ultrasons (UT) ASTM E213 No indications >Equivalent a 1,2 mm
Corrent de Foucault (ET) ASTM E309 No defect signals >50% de referència
Penetrant de colorant (PT) ASTM E165 Sense indicacions lineals o arrodonides

Pas 7: prova d'aplanament (si cal, destructiu, a la mostra)

Talla un anell de l'extrem d'un tub

Aplaneu entre plaques paral·leles fins a la distància=2/3 de l'OD original

No es permet el trencament

Què fer si el material falla en la verificació:

 
 
Fracàs Acció
Falta el marcatge o és incorrecte rebutjar; no pot acceptar canonades no rastrejables
PMI falla (aliatge incorrecte) Rebuig immediat, quarantena, avisar al proveïdor
Dimensions fora de tolerància Valorar: si és menor, sol·licitar concessió; si és important, rebutjar
Duresa massa alta Sol·liciteu el re-recuit o el rebutjar
UT/ET falla rebutjar; no utilitzar per al servei de pressió
MTR incomplet o sospitós Sol·licitar MTR corregit; si no es proporciona, rebutjar

Cas especial: material falsificat:

Signes de falsificació:

Price significantly below market (>30% més baix)

El proveïdor no pot identificar la font del molí de matèries primeres

MTR sembla genèric (sense número de calor, signatura genèrica)

El marcatge diu "Incoloy 800" però no hi ha cap número UNS

La superfície de la canonada té una costura de soldadura (molt i pintada per amagar)

Acció:No utilitzar. Quarantena. Notificar per escrit al proveïdor. Sol·liciteu anàlisi de laboratori de tercers-(química OES, tracció, duresa). Presentar reclamació. Informeu a l'associació del sector (p. ex., MTI, API).

Verificació de laboratori de tercers-(en cas de disputa):

 
 
Prova Estàndard Informació proporcionada
Espectroscòpia d'emissió òptica (OES) ASTM E1086 Química completa (incloent-hi C, S, P)
Tensió (temperatura ambient) ASTM E8/E8M Resistència, rendiment, allargament
Duresa (Rockwell o Brinell) ASTM E18/E10 Confirma l'estat de recuit
Metal·lografia (microestructura) ASTM E407 Mida del gra, carburs, fases
Prova d'aplanament ASTM B407 Verificació de la ductilitat

Conservació de documentació:

 
 
Aplicació Període de retenció
Industrial general 5 anys (o segons ho requereixi el client)
Recipient a pressió (ASME) 10 anys (o vida útil del vaixell)
Nuclear (ASME III) Vida de la planta (normalment 40-60 anys)
Offshore / NACE 10 anys (o requisit reglamentari)

Resum: Llista de verificació del comprador per a la canonada ASTM B407 UNS N08800:

 
 
Fase Acció
Encàrrec Especifiqueu UNS N08800, ASTM B407, mida, programació, superfície, proves suplementàries
Abans de l'enviament Sol·liciteu una revisió MTR, un informe PMI si és possible
En rebre Comprovacions visuals, de marcatge, dimensionals; PMI cada tub
Si és crític Comprovació puntual de duresa, UT/ET tal com s'especifica
En cas de disputa Anàlisi de laboratori de tercers-
Registre Conserveu tota la documentació segons els requisits reglamentaris

Seguint aquests passos de verificació, els compradors poden acceptar o rebutjar amb confiança la canonada ASTM B407 UNS N08800, assegurant-se que només el material traçable i compatible entri als seus sistemes de canonades resistents a altes-temperatura o corrosió-.

info-428-428info-427-426info-432-431

 

Enviar la consulta

whatsapp

Telèfon

Correu electrònic

Investigació